Новини

Григорію Сковороді – 300

3 грудня виповнилося 300 років від дня народження українського

філософа і поета - Григорія Сковороди

           Григорій Сковорода, чий 300-літній ювілей ми відзначаємо цьогоріч, –

філософ, мислитель, педагог, письменник, видатна історична постать.

«Дурень думкою багатіє», – кажуть зневажливо,  але це висловлювання

правдиве лише тоді, коли головною метою людини стає багатство. Сковорода

за ним ніколи не гнався, хоча й мав такі можливості. Пропозиції були

заманливими – кар’єра при імператорському дворі, зліт до поважних посад у

церковній ієрархії, зрештою безбідне життя вихователя дітей  вельможних

батьків. Проте Григорій Савич обрав інше життя - яскравий приклад того, що

мудра людина може задовольнятися малим, і що не статки є головним у

житті.

        Під час навчання у Києво-Могилянській академії Сковорода опанував

давньогрецьку мову, латину та іврит, був знайомий з працями філософів і богословів. Крім філософських діалогів, писав вірші, співав та грав на

декількох музичних інструментах, листи Сковороди, які збереглися, є

зразками епістолярного жанру тієї епохи. Цікавим є факт, його філософські

твори написані мовою, яка є своєрідним переходом від церковнослов’янської

до ще не існуючої літературної російської, але вірші Григорія Сковороди не

залишають питань щодо того, яка мова була для нього рідною та близькою. І

хоч вважається, що Сковорода – останній представник старої української

мови, він заклав основи для розвою нової мови українців.

Про педагогічний талант Григорія Савича свідчить те, що його

вихованець Василь Томара (нащадок козацьких родів Лизогубів та Кочубеїв)

став одним із найвидатніших дипломатів свого часу та згадувався

засновником політичного консерватизму Жозефом де Местром у його книзі

«Вечори у Санкт-Петербурзі». Крім цього, Григорій Сковорода був одним з

небагатьох, можливо, й єдиним викладачем катехизису для семінаристів,

який не прийняв чернечого постригу, проте був запрошений до викладання.

Під час повномасштабного вторгнення російські війська вдарили по

його музею на Харківщині. Музей було зруйновано, але пам'ятник Сковороді

встояв.

Студенти-медики долучилися до вшанування Великого українця. Так,

студенти 13 групи медичного факультету №2 організували вечір-спомин

«Сковороді – 300», де розповіли про життя і творчість видатного філософа,

його внесок у філософську та педагогічну науки, а також у становлення

української мови ( організатор – доцент Лариса ШУТАК).

Найвідоміший вислів Сковороди написаний на його могилі, яку сам же

і викопав, передчуваючи свою смерть - «Світ ловив мене, та не впіймав».

    

День Гідності і Свободи 

Щорічно в Україні 21 листопада відповідно до Указу Президента (від 13 листопада 2014 року) відзначається День Гідності і Свободи з метою вшанування патріотизму і мужності своїх співвітчизників, які восени 2004-го та в листопаді 2013 – лютому 2014 року стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів Української держави та її європейського вибору на честь початку двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії – Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.    Cаме 21 листопада 2013 року розпочались перші акції протесту української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Нехтування законодавчо закріплених пріоритетів зовнішньої політики України, якою власне і була згадана Угода, викликала обурення українців, які вийшли на площі й майдани своїх місті захищали свої права і свободи. 

Студенти-медики не залишалися й не залишаються осторонь цих подій. На кафедрі суспільних наук та українознавства проводяться заходи національно-патріотичного спрямування, в яких студенти висловлюють свою думку щодо подій 2004 та 2013 – 2014 років. Зокрема, зі студентами стоматологічного факультету було проведено дискусію на тему: «Гідність – основа справедливого суспільства». Учасники дискусії обговорили людський і суспільний виміри гідності – однієї з найбільших цінностей громадянського суспільства, хвилиною мовчання вшанувати пам’ять полеглих за незалежність та євроатлантичний вибір України (організатор – доцент Лариса ШУТАК).

     А зі студентами медичного факультету №2 проведено годину спілкування з елементами тренінгу на актуальну в сьогоднішніх реаліях тему: «Вистояли на майдані – переможемо у війні!» (організатор – доцент Лариса ШУТАК).

Зі студентами 1 групи 1 курсу медичного факультету № 4 (спеціальність «Медична психологія») та студентами фармацевтичного факультету організовано й проведено виховні заходи-спомини «Зима, що нас змінила» й «Україна гідна свободи» (організатор – доцент Галина НАВЧУК), у ході яких було переглянуто відеосюжети про події на майдані Незалежності, прочитано поезію поетів-учасників революцій.

    

Студенти І курсу 17 групи медичного факультету №2 (спеціальність «Медицина») взяли участь в інформаційно-виховній годині «Будьмо гідними, щоб бути вільними!» Для студентів І курсу фармацевтичного факультету (3 – 4 групи, спеціальність «Фармація, промислова фармація») прочитано лекцію на тему: «Україна – країна гідності і свободи!» (організатор – доцент Алла ТКАЧ).    Такі заходи сприяють збереженню історичної пам’яті, розвивають патріотизм, почуття гідності та самоідентифікації.

Інформацію підготувала 

доцент кафедри суспільних наук 

та українознавства Лариса ШУТАК

 

Жнива скорботи…

    

Україна і світ щорічно, в четверту суботу листопада, вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років. Мільйони загиблих, тисячі ненароджених, понівечені людські долі – це злочин у світовій історії.    До Дня пам’яті про голодомор в Україні викладачем фахового коледжу БДМУ Валерією Андрієць разом зі студентами ІІ курсу (спеціальність «Медсестринство», «Фармація, промислова фармація») провели захід на тему: «Людської пам’яті мости…».

День слов’янської писемності і культури

         Щороку 24 травня всі слов’янські країни, й Україна зокрема, ушановують пам’ять святих Кирила й Мефодія, творців слов’янської писемності. Сьогодні іноземні студенти 1 курсу 81, 82 та 52 груп, а також 2 курсу 73 групи у межах інформаційної години «День слов’янської писемності і культури» мали змогу познайомитися з історією становлення й розвитку української писемності, побачити місце української мови в системі сучасних мов світу. 

        Під час виховної години студенти дізналися про двох братів, проповідників християнства Кирила і Мефодія, які створили слов’янську абетку, про перші пам’ятки слов’янської писемності та староцерковнослов’янської мови. Було наголошено, що просвітницька діяльність Кирила й Мефодія мала загальнослов’янське значення: вони підняли на високий рівень освіту і спільну культуру слов’янських народів і тим самим заклали основи церковнослов’янської писемності – основи всієї слов’янської літератури; що мова Київської Русі в середньовічній Європі була третьою мовою після грецької та латинської, через яку поширювалося слово Боже.

      Провідна ідея заходу – те, що українська мова виникла набагато раніше, ніж уважає офіційна наука. Так, українська мова є найдавнішою з усіх живих слов’янських мов, а російська – новішою і походить від української церковної мови (церковнослов’янської). Студенти дізналися про існування двох гіпотез походження української мови: 1) сучасної – українська мова виокремилася одразу з праслов’янської; 2) радянської – українська мова виникла із давньоруської мови, від якої походять українська, білоруська, російська. Організатори заходу, викладачі кафедри суспільних наук та українознавства,  довели, що остання версія є неповною, оскільки українська мова суттєво відрізняється від російської різноманітними фонетичними явищами та лексикою. Так, за словниковим складом до української найближчі білоруська (84%), польська (70%) та сербська (68%), а російська – на четвертому місці (62%). І якщо порівняти фонетику та граматику цих мов, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою та польською, а з російською – лише 11.

      Модератори заходу зазначили й те, що українською мовою розмовляють не лише в Україні, а й за її межами, зокрема в країнах, де є велика українська діаспора (наприклад, у США, Канаді, Аргентині, Бразилії).

    Отже, студенти-іноземці мали змогу переконатися, що українська мова посідає визначне місце серед інших слов’янських мов, має довгу та складну історію, що це одна з найдавніших та найбагатших мов Європи. До того ж, вона є однією з наймелодійніших мов у світі. Сьогодні українська мова – це не просто засіб спілкування, а культурне обличчя нації. 

     Захід підготували та провели викладачі кафедри суспільних наук та українознавства – доц., к.філол.наук Руснак Ю.М. та к.філол.наук Новікова Т.В.

«В єдності наша сила»

    14 жовтня українці святкують одразу три свята.

Перше – Свято Покрови Божої Матері, друге – День українського козацтва, третє свято наймолодше – День захисника та захисниці України.

    

На сьогодні це одне з найулюбленіших і шанованих у народі свят. Народна самосвідомість завжди прагнула до підтримки добрих ініціатив, тому вшанування захисників і захисниць Батьківщини для народу стало однією з гарних славних традицій.Останні події початку 2014-го року і неоголошена війна Росії проти України змусили переосмислити багато понять українського суспільства. Відповідно до Указу Президента України № 806/2014 від 14-го жовтня 2014-го року в Україні, з метою вшанування мужності і героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій та перемог українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспі

льстві і на підтримку ініціативи громадськості, встановлено це нове свято - «День захисника України», яке тепер відзначається щорічно 14-го жовтня, в день одного з великих православних свят запорізьких козаків - «Козацька Покрова» («Покров Пресвятої Богородиці»).

    З 2014 року в українському суспільстві в результаті реакції на збройну агресію Росії підсилилися проєвропейські тенденції відмови від радянських символів і свят, зокрема, від Дня захисника Вітчизни.

    Вперше День захисника України у 2015 році відсвяткували під гаслом “Сила нескорених”. Президент Петро Порошенко заявив, що саме силу нескорених продемонстрували українські воїни, які відстоюють незалежність та суверенітет України у війні з російським агресором. 

  З цієї нагоди викладач фахового коледжу Валерія Андрієць 13 жовтня 2022 разом зі студентами  ІІ курсу (спеціальність «Медсестринство», «Фармація, промислова фармація») провели інформаційну бесіду на тему «Слава незламним захисникам».

Матеріал підготувала 

викладач Вплерія Андрієць

День вишиванки

        19 травня 2022 р. у групі 81 І курсу МФ4 Буковинського державного медичного університету куратором та викладачем кафедри суспільних наук та українознавства було проведено виховний захід з нагоди Всесвітнього дня вишиванки – міжнародного свята, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. 

       День вишиванки відзначають щороку в третій четвер травня. Прикметно, що початок своє свято взяло саме у Чернівцях. Цей факт особливо вразив студентів-медиків. Українці, одягаючи вишиванку, зберігають давні народні традиції та об’єднуються в єдиний народ від заходу до сходу. Цьогоріч, у непростий для України час, до цієї традиції долучилось і багато іноземців на знак підтримки та солідарності. 

Студенти-іноземці ознайомилися із історією походження свята та традиціями вишивки українського народного одягу та поділилися своїми враженнями.

А над світом вишиванка цвіте!

 

Вишиванка – це документ українського народу! Це оберіг! 

В орнаментах вся магія, любов та історія 

кожного регіону моєї улюбленої країни! 

(К. Жданова-Форманчук, актриса театру і кіно)

         17 травня 2022 року студенти-іноземні громадяни 82 групи 1 курсу та 73 групи 2 курсу разом зі своїми кураторами, викладачами кафедри суспільних наук та українознавства Руснак Юлією та Новіковою Тетяною відзначили Міжнародний день вишиванки. Викладачі розповіли студентам про історію свята, пояснили, що вишита сорочка для кожного українця – це не звичайний одяг, а генетичний код, символ національної ідентичності. Вишиванка – це витвір мистецтва, що об’єднує покоління, зберігає самобутність та неповторність українського народу, це духовна броня кожного українця. Сьогодні, коли наш народ протистоїть ворогу і бореться за свою незалежність, це свято набуває особливого значення.

       Cтуденти-іноземці почули цікаву інформацію про історією та походженням українського національного одягу; переглянули презентацію, в якій мали змогу побачити орнаменти, популярні у різних регіонах України; подивились відео, в якому ознайомились з колекцію українського автентичного одягу кінця ХІХ ст. – початку ХХ ст.; прослухали пісню «Мамина сорочка» у виконанні Наталії Май. Студенти декламували вірші про вишиванку українською мовою. Зокрема студенти 73 групи Адітія Бікрам та Талал Хашмі зачитали відомий вірш Дмитра Павличка «Два кольори», а студентки 82 групи – Пал Пурба «Наша хата» і Латхіф Амал «Вишиванка».

        Цей захід залишив позитивні враження у студентів, багато з них виявили бажання придбати і собі вишиту сорочку, щоб у майбутньому приєднатися до нас і розділити це свято разом з українцями. Адже сьогодні – це вже не просто одяг, національний атрибут, а символ української нескореності, свободи, солідарності іноземців з українцями.

 

                                                                  19 травня - Всесвітній день вишиванки 

Уже 16 років поспіль увесь світ відзначає День вишиванки. Цього дня кожен, хто любить Україну та все, що з нею повʼязане, має нагоду продемонструвати її ще й у такий спосіб: змінити свій звичний одяг на яскраву вишиту сорочку. Традиційно участь у цьому заході беруть викладачі та співробітники Буковинського державного медичного університету.

Так, зокрема, викладач дисципліни «Українська мова як іноземна» Марина Купчанко провела онлайн-зустріч з іноземними студентами-медиками 61, 65 та 80 груп першого курсу. Гаслом заходу стали слова: Вишиванка – духовна броня України. 

Педагог розповіла студентам про історію свята, зауваживши, що в культури кожного народу є унікальні речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. В Україні таким символом є барвиста  вишиванка – унікальний генетичний код із зашифрованими оберегами та знаками. 

Під час зустрічі Марина Купчанко продемонструвала іноземним студентам  тематичний відеоролик, показала окремі речі з домашньої колекції старовинних і сучасних вишитих речей. Студенти мали змогу послухати українські вірші та пісні про вишиту сорочку, Україну, українську мову, у тому числі у виконанні іноземних студентів старших курсів.

Наприкінці заходу і викладач, і студенти підсумували, що нині весь світ підтримує Україну, вірить у її перемогу. А вишиванка – це також зброя, броня та оберіг української нації; символ незламності українського духу.

До відзначення Дня пам'яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 

Ота сльоза ніколи не зітреться, 

Що в правді нашій і чужій вині 

Лишила Батьківщина біля серця 

Своїх синів, загиблих на війні 

        Друга світова війна стала найбільш кривавою і жорстокою в історії людства. Українці воювали на боці антигітлерівської коаліції (Об’єднаних Націй) і зробили значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками гітлерівської Німеччини. Ціною цього стали надзвичайні втрати упродовж 1939-1945 років – українців на інших народів, які проживали на нашій землі й боролися проти тоталітарних режимів. Тоді загинуло понад вісім мільйонів осіб. Ми добре знаємо ціну війни, тому плекаємо мир. 

        День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні символізує не тріумф переможців над переможеними, а має бути нагадуванням про страшну катастрофу і застереження, що не можна розв’язувати складні міжнародні проблеми збройним шляхом.

Зараз, як і в роки Другої світової війни, Україна воює з агресором – це путінська Росія, яка посягає на нашу територіальну цілісність і загрожує миру у всій Європі. Україна захищає рідну землю і своє право вільно обирати майбутнє. 

        До Дня пам’яті та примирення і перемогою над нацизмом у Другій світовій війні, викладачі кафедри суспільних наук та українознавства проф. Мойсей А.А., ст. викл. Потапова Л.Б. та викл. Кемінь У.В., Андрієць В.І.          5 травня 2022 року разом зі студентами фахового медичного коледжу БДМУ спеціальності «Фармація, промислова фармація» 2 курс 1,2 група та «Медсестринство» І, ІV курс проведено інформаційну годину на тему: «Пам’ятаємо…Перемагаємо!»

 

Рідна мова – серця мого подих

 Як нема без зірок небозводу,

Як блакиті без сонця нема,

Так і мови нема без народу,

і народу без мови нема.

(В. Забаштанський) 

       Міжнародний день рідної мови – день, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року.

       Оскільки з 6000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.

       Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш ніж 10000 осіб, які активно розмовляють рідною мовою.

        З нагоди відзначення Міжнародного дня рідної мови викладачами кафедри суспільних наук та українознавства Валерією Андрієць та Уляною Кемінь разом із студентами коледжу БДМУ (І курсу спеціальність «Медсестринство»  та ІІ курсу (2,3 групи) спеціальність «Фармація, промислова фармація») провели інформаційну бесіду на тему: «До мови доторкнися серцем».

        На святі студенти читали поезії англійською, румунською, українською мовами.

 Cтуденти БДМУ посіли призові місця в Міжнародних мовних конкурсах   

 Щорічна участь студентів Буковинського державного медичного університету в Міжнародних конкурсах із української мови є свідченням їх національної свідомості, чіткої громадянської позиції та патріотизму – таких важливих якостей для кожного українця, особливо сьогодні, коли ворог чатує біля кордонів нашої держави. Приємно, що майбутні медичні фахівці не тільки опановують професію, а й вивчають мову та історію свого народу для того, щоб стати гідною елітою українського суспільства, готовою взяти на себе відповідальність за прийняті / неприйняті рішення та їх наслідки.

Цьогорічні змагання наших студентів у двох престижних мовних конкурсах завершилися успіхом: маємо два призові місця, здобуті на ІІІ (для ЗВО – ІІ) етапі! Звісно, що такому результату передувала ретельна підготовка, адже для перемоги потрібно не тільки бути грамотним, тобто знати норми української мови, а й мати глибокі знання з історії та літератури, знати творчий доробок Кобзаря, аргументовано викладати свої думки, застосовувати неординарний підхід до аналізу суспільно-історичних процесів, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, бути творчим і креативним.

Отож нагадаємо хронологію конкурсних подій. Так, 11 грудня 2021 року відбувся обласний етап ХІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, за результатами якого студентка 10 групи І курсу медичного факультету № 2 Оликсюк Ірина Любомирівна посіла призове ІІ місце (науковий керівник – доцент кафедри суспільних наук та українознавства Г. В. Навчук).

Через тиждень, 18 грудня 2021 року, відбувся обласний етап іншого престижного конкурсу – ХХІІ Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, в якому студентка 10 групи І курсу медичного факультету № 2 Бафанова Дар’я Сергіївна посіла почесне ІІІ місце (науковий керівник – доцент кафедри суспільних наук та українознавства Г. В. Навчук).

5 лютого 2022 року на базі Чернівецького вищого професійного училища радіоелектроніки відбулося нагородження переможців обласного етапу та фінальні змагання ХІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. Сподіваємося, що Оликсюк Ірина на цьому (всеукраїнському) етапі теж гідно представить наш виш і здобуде призове місце.

Варто зазначити, що заходи було організовано з дотриманням усіх карантинних норм, установлених у зв’язку з поширенням на території України та області гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Пам’ятаймо, що мова – це багатство нації, її історія, це те, що об’єднує людей, різних за своїми ідеалами та цінностями. Без української мови немає українського народу, а відповідно і держави! Отже, мова має значення!

Інформацію підготувала: доцент кафедри суспільних наук та українознавства Галина Навчук

                                                                                                   

                                                                                             «Індія: історія, культура, традиції та сучасність»

         26 січня Індія відзначає своє Національне свято – День Республіки Індії, яке знаменує прийняття Конституції та перехід країни від статусу британського домініону до республіки (1950 року). Усі жителі країни відзначають цю дату. Індія є суверенною, демократичною, миролюбною державою з багатовіковою історією, звичаями та традиціями. 

        Доцент кафедри суспільних наук та українознавства, куратор Тетяна Никифорук  привітала студентів 72 групи другого курсу  з цим визначним Національним святом, організувала інформативну годину на тему «Індія: історія, культура, традиції та сучасність», присвячену Дню Республіки Індії. 

                 

        Студенти із задоволенням розповідали про цікаві факти з історії, культури, релігії, літератури Індії. Назвали імена відомих постатей індійського народу.  Обмінювалися знаннями про традиції відзначення Дня Республіки в Індії, символи індійського прапора, Конституцію Індії. Переглянули презентацію та відеофільм, присвячені цікавим фактам з життя індійського народу.

                                                                              

             

                                  Українське Різдво: звичаї, традиції, обряди   

Різдво – одне з найвеличніших християнських свят. У цей світлий день вірян наповнює особлива духовна радість від народження Спасителя – Ісуса Христа. Свято Різдва символізує народження Бога. У душі кожного християнина ще з дитинства зберігаються приємні спогади. 

Доц. Никифорук Т.М., викладач Скрицька Н.В. ознайомили студентів зі звичаями та традиціями святкування Різдва в Україні. Напередодні святкування Різдва Христового доц. Никифорук Т.М. та викл. Скрицька Н. В. розповіли студентам-іноземцям про традиції Різдва; головну страву на Святвечір – кутю та її приготування у різних регіонах України, а також про особливості приготування інших одинадцяти пісних страв; про символи Різдва та різдвяного столу, а саме: вертеп, зірка, хліб, сіль, свічка, часник, коляда. 

Студенти із задоволенням слухали та підспівували традиційні і популярні українські колядки. З уст студентів-іноземців прозвучали найщиріші слова-привітання та побажання українською і англійською мовами з Новим роком та Різдвом Христовим! 

Свята Різдва Христового очікують усі, адже це свято тішить своїм затишком, спокоєм та надіями на краще майбутнє. Ознайомлення зі звичаями і традиціями українського народу є важливою складовою духовного розвитку і зростання будь-якої людини.

Спортивні перемоги як добрий вчинок

Нещодавно було проведено серію благодійних змаганнь до Дня Святого Миколая. 

На даний момент проходять змагання з шахів,  тенісу,  волейболу та  з баскетболу. За гроші, зібрані на змаганнях, планується закупити для дитячого відділення онколікарні електричну плиту, щоб батьки могли готувати їжу для маленьких пацієнтів. Також відбувається збір солодощів і подарунків для хворих та малозабезпечених дітей.

Студент гр. 64 1 курсу Піюш Кумар із колегами по команді грають матч заради покращення добробуту пацієнтів дитячого відділення онколікарні.  Організувала участь студента - доц. Аністратенко А. В.

Я любив вас усіх, а найбільше любив Україну

 Не зорі падають із неба,

                                                                                                    Зірки ідуть на небеса!

Одним із  співців нашої сучасності є народний артист України Назарій Яремчук.

Це був український лелека, що взяв на крила пісні свого творчого побратима Володимира Івасюка і поніс до людей, у світ.

Назарій Яремчук прожив неповні сорок чотири роки. Проте як багато зробив він для всіх, хто мав щастя притулитись до його голосу, його великої душі.

Неповторний, проникливий, своєрідний, вишитий українською інтонацією голос Назарія Яремчука, чистий і прозорий, як джерельна вода з Карпатських гір, зачаровує людей, ніби переносить їх на лоно природи, даруючи зустріч із подихом синіх гір, прохолодою швидкоплинного дзвінкого Черемошу, голосом трембіт...

Завдяки величезному пісенному таланту Назарій міг жити і працювати в Канаді, Росії деінде. Але він нізащо не хотів залишити Чернівців. "Він був справжнім патріотом Буковини”, – скаже про артиста Левко Дутківський.

На жаль, ось уже 26 років немає Назарія Яремчука. Важка недуга забрала від нас співака. “Назарій настільки був відданий пісні і своїм глядачам, що не сприймав ні фізичного, ані душевного болю”, – скаже про нього Тамара Стратієнко, народна артистка України.

З нагоди 70-річчя від дня народження Назарія Яремчука завідувачем кафедри суспільних наук та українознавства,  професором  Антонієм Мойсеєм, ст. викладачем Лідією Потаповою, викладачами Валерією Андрієць та Уляною Кемінь разом зі студентами фахового коледжу БДМУ  спеціальність «Фармація, промислова фармація» , «Медсестринство» проведено інформаційну бесіду на тему «Він так співав, що крилами йому став голос».

 

                   

 

                                                                                                                День української писемності та мови

«Моя прекрасна українська мово,

Найкраща пісня в стоголоссі трав.

Кохане слово, наше рідне слово,

Яке  колись Шевченко покохав»

9 листопада, в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія, українці відзначають велике духовне свято — День української писемності і мови, що яскраво засвідчує багатолітній тернистий шлях розвою рідного слова і його безсмертних творців.

Свято було започатковано Указом президента України від 6 листопада 1997 року № 1241/97 для того, щоб привернути увагу до історії української мови і до сучасних її проблем.

Людина, яка забула свою рідну мову   неповноцінна, вона другорядна в порівнянні з носієм цієї мови. В неї зовсім відмінніша рефлексія і користується вона, за визначенням І.Франка, "верхньою" свідомістю.

У День української писемності та мови, в Україні традиційно відбувається радіодиктант національної єдності. Цю акцію започатковано в 2000 р. Відтоді щороку всі охочі можуть взяти участь у написанні радіодиктанту та не стільки з’ясувати, чи добре знають українську мову, як продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово.

З нагоди Дня української писемності та мови кафедрою суспільних наук та українознавства разом зі студентами І та ІІ курсу коледжу БДМУ (спеціальність «Медсестринство» і «Фармація, промислова фармація») та іноземними студентами м.ф.№3 43 гр. ІІ к. (спеціальність  «Медицина» ) було проведено інформаційну годину на тему: «Мова – серце нації».

З вітальним словом до студентів звернулася проректор з науково-педагогічної роботи та виховання доцент Ніна Зорій.

У заході взяли участь завідувач кафедри проф. Антоній Мойсей, ст. викл. Лідія Потапова, викл. Валерія Андрієць, доц. Антоніна Аністратенко та доц. Тетяна Никифорук.

Також вже традиційно студенти разом з викладачами кафедри долучилися до написання Всеукраїнського диктанту національної єдності.

            

«Тепло долонь і серця – захисникам України»

Україна буде тоді, 

коли будуть люди, 

які найдужче боятимуться 

її ганьби… 

 Ліна Костенко   

14 жовтня українці святкують одразу три свята.

Перше – Свято Покрови Божої Матері, друге – День українського козацтва, третє свято наймолодше – День захисника України.

З 2014 року в українському суспільстві в результаті реакції на збройну агресію Росії підсилилися проєвропейські тенденції відмови від радянських символів і свят, зокрема, від Дня захисника Вітчизни.                 

Український інститут національної пам’яті підтримав позицію, висловлену Президентом України, про неприйнятність святкування дня захисника Вітчизни 23 лютого за «календарем сусідньої країни» і запропонував  встановити День захисника України 14 жовтня, покликаючись на історичні традиції вшанування українського війська. Тисячолітня християнська традиція, історія українського козацтва та визвольних рухів є невід’ємним спадком Незалежної України.

Вперше День захисника України у 2015 році відсвяткували під гаслом “Сила нескорених”. Президент Петро Порошенко заявив, що саме силу нескорених продемонстрували українські воїни, які відстоюють незалежність та суверенітет України у війні з російським агресором.  

З цієї нагоди завідувач кафедри суспільних наук та українознавства проф. Антоній Мойсей, ст. викл. Лідія Потапова, викл. Валерія Андрієць 12 жовтня  2021 провели для студентів  І-ІІ курсу фахового коледжу БДМУ (спеціальність «Медсестринство») інформаційну  бесіду на тему «Сила нескорених».

                

                                                                       

                                                                                                    

                                                                             До лиця вишиванка, тобі до лиця! 

Уже 15 років поспіль у третій четвер травня в Чернівцях відзначають Всесвітній день вишиванки. Традиційно у святкуванні беруть участь співробітники та студенти Буковинського державного медичного університету. До цього дійства долучаються і студенти-іноземці.

Цього дня на кафедрі суспільних наук та українознавства для студентів 98 групи І курсу медичного факультету № 4 викладач дисципліни «Україа як іноземна» Марина Купчанко організувала мінізахід «До лиця вишиванка, тобі до лиця!». Куратор зазначеної групи розповіла студентам про історію свята, зауваживши, що за 15 років ця подія стала популярною не лише в Україні, а й за кордоном. Викладач підкреслила, що в культури кожного народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. В Україні таким символом є вишиванка – унікальний генетичний код із зашифрованими оберегами та знаками.

Під час заходу Марина Купчанко продемонструвала іноземним студентам домашню колекцію старовинних і сучасних вишитих речей: сорочки, подушки, серветки, рушники, простирадла. На виставці були представлені буковинські вироби з різноманітними техніками та матеріалами вишивання.

Резюмувавши свято, викладач і студенти відзначили, що українська  барвиста вишиванка личить не лише українцям, а й іноземцям.

 

 

                      Міжнародний день сім'ї

Студенти-іноземні громадяни БДМУ долучилися до святкування Міжнародного дня сім’ї, який щорічно відзначається 15 травня. Основним лейтмотивом мінізаходу, організованого на кафедрі суспільних наук та українознавства, стало народне прислів’я: «Яке дерево, такі його квіти; які батьки, такі й діти». Під час заходу іноземні студенти-медики 91 і 98 груп І курсу медичного факультету № 4 презентували творчі роботи – родинні дерева, розповіли українською мовою про свої сім’ї, слухали пісні та читали українські вірші про справжні родинні цінності, любов до матері та рідного дому.

Особливо студентам-іноземцям імпонував вірш Дмитра Павличка «Два кольори», який під час заходу прозвучав українською та англійською мовами,  а рефрен -рідною для них індійською. Організувала та провела захід викладач дисципліни «Українська мова як іноземна» Марина Купчанко.

  

 

 

Твоє слово, мамо... 

6 травня викладачем кафедри суспільних наук та українознавства Скрицькою Н. В. із 17 групою 2-го курсу було проведено виховний онлайн-захід, присвячений Дню матері.  День матері відзначають в усіх куточках світу. В Україні традиційним є вшанування Дня матері в другу неділю травня. Спочатку це свято мало місце на Галичині, пізніше розповсюдилось по всій Україні. 

Мама, матуся, ненька… Скільки ніжності й тепла у цих словах, любові і відданості, щирості і доброти! Слово мама є першим словом на вустах немовляти; саме мама допомагає зробити перші кроки, співає колискову,  дає перші настанови й поради. Мама проводжає дитину у перший клас  та відпроваджує в далеку дорогу. Лише материнське серце так здатне відчувати біль і радість, щастя й турботи, незгоди і відчай доньки чи сина. Недоспані ночі мами,  тривоги і радість, біль і турботи завжди в її серці…

Образ матері, сутність материнства оспівувались багатьма художниками, письменниками, музикантами. Бо найбільший дар – возвеличити найріднішу у світі людину у віршах, піснях, картинах, музиці.

Під час заходу студенти активно розповідали  про відносини зі своїми  матерями, ділилися особливостями відзначення Дня матері у родинному колі і, безперечно, уклінно дякували за життя та щоденні турботи найдорожчої у світі людини – Мами.

Тож нехай слово мама з ніжністю і повагою залишиться у наших серцях упродовж всього життя.

 

 

Шевченківські читання

4 березня на базі Чернівецького національного університету

ім. Ю. Федьковича відбувся заключний етап щорічного Конкурсу на краще

читання української поезії, присвяченого 207-ій річниці від дня народження

Т.Г. Шевченка. У зв’язку з карантинними обмеженнями захід проводили в

онлайн форматі.

Серед гостей свята – керівниця обласного осередку Союзу Українок,

доцентка кафедри української літератури Л.В. Маркуляк (організаторка, голова

журі), проректорка з навчально-педагогічної роботи з питань навчально-

виховного процесу Т.В. Марусик, завідувач кафедри української літератури

В.С. Мальцев та ін.

Буковинський державний медичний університет представив міжнародний

студент стоматологічного факультету Адем Хамді (керівник – викл.

Каізер І.Ю.). Другокурсник продекламував вірш Т. Шевченка «Зоре моя

вечірняя…», продемонстрував високий рівень читання поезії, чим вразив журі

та учасників.

День міста – у бібліотеці

Чернівці відсвяткували День міста… З нагоди 612 річниці з дня першої писемної згадки про Чернівці в було організовано немало цікавих різноманітних заходів – виставки та презентації, концерти та конкурси… Студенти іноземні громадяни також довідалися про святкування дня нашого міста й захотіли довідатися щось цікаве про його історію і традиції.А де це можна краще довідатися, ніж у Муніципальній бібліотеці ім. А. Добрянського? 15-го жовтня 2020 р. у світлиці книги та слова студентів-першокурсників 49-ї групи, що прийшли разом з куратором доц. кафедри суспільних наук та українознавства Аністратенко А. В. радо зустріла директор бібліотеки Леся Ілярівна Щербанюк та представила увазі майбутніх медиків історико-культурну міні-лекцію про історію та архітектуру м. Чернівці, охочі також мали змогу записатися до бібліотеки та користуватися іншомовним фондом для навчання й відпочинку. Дивитись більше: http://www.dobrabiblioteka.cv.ua/ua/news?id=1122351

Кафедра  вітає колег зі здобуттям вченого звання доцента по кафедрі суспільних наук та українознавства!

На підставі рішення атестаційної колегії Міністерства освіти і науки України від 20 червня 2019 року присвоєно вчене звання доцента кафедри суспільних наук та українознавства

Аністратенко Антоніні Віталіївні та Цуркан Марії Валентинівні.

_________________________________________________________________________________________

Традиційно у третій четвер травня відзначають Всесвітній день вишиванки. Започаткували його 13 років тому студенти історичного факультету Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича.  

Це самобутнє свято покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та пропагування етнічного вишитого українського одягу. У цей день тисячі українців з усього світу у вишиванках йдуть на роботу, до університету, школи чи садочка.

Долучилися до вищезазначеного свята студенти-іноземні громадяни БДМУ, одягнувши українські вишиванки. На кафедрі суспільних наук та українознавства відбувся флешмоб «Вишиванка єднає нас…» за участю завідувача кафедри проф. Мойсея А.А., 

викладачів секції «Українська мова як іноземна» (доц. Цуркан М.В., доц. Слухенської Р.В., ст. викл. Вилки Л.Я, викл. Каізер І.Ю.)

___________________________________________________________

15 березня в палаці «Академічний» відбулося закриття ІV Міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих учених «Студентське самоврядування в системі академічної культури».

 

Із завершенням форуму учасників привітав професор Тарас Бойчук, ректор БДМУ, який вручив дипломи переможцям секційних засідань. За результатами форуму Дипломами І ступеня нагороджено 8 учасників із 82, що виступили на секційних засіданнях конференції. Серед переможців - Юлія Бугай, студентка Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет» за перемогу у англомовній секції №7 «Студентське самоврядування в системі академічної культури» (науковий керівник - доц. Аністратенко А. В.).

На завершення, учасники мистецьких студій Палацу "Академічний" презентували присутнім чудову концертну програму.

Студенти БДМУ перемогли в Міжнародному мовному конкурсі

2 лютого в Чернівцях було нагороджено переможців ІІІ (обласного) етапу ІХ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.

Студенти БДМУ вже вкотре довели, що вони – найкращі, адже є лідерами згаданого Конкурсу не вперше. Цьогоріч його переможцями з-поміж студентів ВНЗ IІІ–IV рівнів акредитації (негуманітарних спеціальностей) стали двоє майбутніх медичних фахівців, які взяли участь у фінальному (загальнонаціональному) турі.

Зокрема, дипломом І ступеня нагороджено студентку 13 групи І курсу медичного факультету № 2 Інессу Бруневич, а її наукового керівника – доцента кафедри суспільних наук та українознавства Галину Навчук – грамотою Департаменту освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації. Дипломом ІІІ ступеня відзначено студентку 12 групи І курсу медичного факультету № 2 Таїсію Горманюк (науковий керівник – доцент кафедри суспільних наук та українознавства Лариса Шутак).

Тож вітаємо переможців та бажаємо їм подальших творчих успіхів і нових досягнень!.. Впевнені, що в майбутньому вони стануть хорошими фахівцями та відданими патріотами, бо мають усвідомлення того, що світ починався зі слова, людина теж починається зі слова, і кожне слово, сказане й написане з любов’ю, зцілює, додає наснаги та засвідчує продовження свого роду й народу!

Вийшов друком 20-й ювілейний випуск журналу «Актуальні питання суспільних наук та історії медицини»

У грудні 2018 року побачив світ 20-й ювілейний випуск Спільного українсько-румунського наукового журналу, що видається на кафедрф супільних наук та українознавства.Ювілейний випуск належить до серії "Історичні науки" та вміщує 20 наукових статей і наукову презентацію монографії «Актуальні питання суспільно-гуманітарних наук та історії медицини», що була видана в рамках міжнародної конференції. Серед матеріалів номеру - ювілей до 80-ти річчя проф. М. Триняка та спогад С. Трефаненко про Ю. Каська.

Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання суспільно-гуманітарних наук та історії медицини»

Упродовж 11-12 жовтня на базі ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання суспільно-гуманітарних наук та історії медицини».

У роботі конференції взяли участь близько 200 науковців з України та зарубіжжя: з Болгарії, Румунії, Республіки Молдова, Польщі, Чехії.

Мета конференції – вивчення перспектив розвитку суспільно-гуманітарних дисциплін та історії медицини крізь призму розгляду проблемних питань і вироблення єдиної концепції національної гуманітарної освіти, що сприятиме удосконаленню шляхів формування в молоді, насамперед студентів, якісно нового мислення, громадської активності та високого рівня національної свідомості.

Основне завдання конференції – вироблення спільної позиції науковців щодо актуальних проблем сучасності та пошук шляхів впровадження теоретичних засад в освітню практику.

Під час конференції було розглянуто широке коло гуманітарних питань із історії України, всесвітньої історії, етногенезу і традиційної культури народів світу (етнологія, народознавство), міжетнічних процесів у прикордонних зонах, археології, транскордонної співпраці між державами, сучасної української мови і літератури, української мови як іноземної, історії медицини, народної медицини тощо. Також звернено увагу на проблеми етнічної культури: взаємовпливи між етносами, етнічну толерантність, матеріальну й духовну культуру етнічних спільнот, специфіку розвитку і вивчення української мови тощо.

Закордонні учасники представляють наступні вищі навчальні заклади та академічні установи, Бухарестський університет, Інститут культурної спадщини (м. Кишинів, Республіка Молдова), Державний інститут міжнародних відносин Молдови, (м. Кишинів, Республіка Молдова), Сучавський університет ім. «Штефана чел Маре», Соціально-гуманітарний дослідницький інститут імені Костянтина Ніколеєску-Плопшор Румунської академії наук (м. Крайова, Румунія), Інститут «Буковина» Румунської академії наук, Обласний центр збереження та розвитку традиційної культури (м. Караш-Северін, Румунія), Університет «Св. Климента Охридського» (м. Софія, Болгарія), Варшавський університет, Люблінськийуніверситет імені Марії Кюрі-Складовської (Польща), Університет імені Ніколауса Коперника (м. Торун, Польща).

Учасники представляють нижче вказані навчальні заклади України: Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова (Київ), Київський національний університет культури і мистецтв, Національний університет Біоресурсів і природокористування України, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицкого, Інститут народознавства НАН України, Національний фармацевтичний університет (м. Харків), Запорізький державний медичний університет, «Українська медична стоматологічна академія» (м. Полтава), Полтавський національний педагогічний університет ім. Володимира Короленка (м. Полтава), Одеський національний університет імені Іллі Мечникова, Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, Івано-Франківський національний медичний університет, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Інститут післядипломної педагогічної освіти, Товариство «Просвіта».

Ідентичною з назвою конференції на кафедрі суспільних наук та українознавства видається науковий журнал «Актуальні питання суспільних наук та історії медицини». Це фаховий журнал з двох галузей наук ("Історичні" та "Філологічні" науки) та є єдиний в Україні серед гуманітарний наук міжнародним журналом, адже співзасновником його є закордонний навчальний заклад - Сучавський університет ім. Штефана чел Маре. Журнал індексується у понад 20 міжнародних наукометричних базах даних. За останні 5 років видано 19 номерів, наразі завершується прийом матеріалів до 20 номеру.

На початку березня відбулась серія очних та онлайн-семінарів, щодо укладання національного підручника з української мови як іноземної

Зокрема, 2-3 березня ц. р. на базі опорної кафедри мовознавства ІНФМУ (м. Івано-Франківськ) було проведено семінар-нараду навчально-методичного характеру, в якій взяли участь викладачі секції української мови як іноземної доц. Аністратенко А. В., ст. викл. Руснак Ю. М., доц.Цуркан М. В. і представили розроблений розділ до майбутнього підручника, його апробацію у вигляді відео-заняття, мультимедійну презентацію навчально-методичного підґрунтя вивчення профільних тем з медичної та фармацевтичної тематики. За підсумками семінару розпочата робота з написання підручника.

Шевченківські читання

6 березня, напередодні Шевченківських днів, на кафедрі суспільних наук та українознавства викладачами секції «Українська мова як іноземна»(доц. Цуркан М.В., доц. Аністратенко А.В., викл. Каізер І.Ю., Никифорук Т. М., Скрицька Н.В.) було проведено конкурс на краще читання поезій Т.Шевченка, в якому взяли участь студенти-іноземці медичного № 3 (І курс: групи № 46 – Сінгх Капіл, 66 – Бугай Юлія; ІІ курс: 41 – Аджоунг Анеі Йор, 57 – Ансарі Сарфараз, 64 – Леле Кавері) та стоматологічного факультетів (групи № 7 – Махамед Алі, Мохамед Евіда, 8 – Талаат Махмуді, Мохамед Елсаєд Закарія).

На заході викладачі ознайомили студентів із життєвим і творчим шляхом видатного українського письменника, а студенти читали напам’ять поезії Т. Шевченка українською, польською, арабською, німецькою, грецькою мовами.

З вітальним словом до студентів і викладачів звернувся завідувач кафедри проф., доктор істор. наук Мойсей А.А., який зазначив, що «поезія Тараса Григоровича об’єднала сьогодні в єдину дружну родину людей із різних куточків світу, а святі слова Кобзаря стали цілющою силою для усіх присутніх».

Нагородження переможців обласного етапу VІІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка         

3 лютого 2018 року відбулося урочисте нагородження переможців обласного етапу VІІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, а також проведення фінального етапу цього Конкурсу.

В урочистостях взяли участь: Тетяна Гінетова, завідувач сектору відділу роботи з обдарованою молоддю Інституту модернізації змісту освіти МОН України; Мар’яна Унгурян, головний спеціаліст відділу дошкільної, загальної середньої, спеціальної освіти та соціального захисту Департаменту освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації; Григорій Білянін, директор Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області, кандидат педагогічних наук; Євгенія Квітень, завідувач науково-методичного центру суспільно-гуманітарних дисциплін Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області; викладачі, учителі й учасники конкурсу з усієї області та інші.

         Студенти-медики щорічно беруть участь у цьому престижному Міжнародному конкурсі й показують неабиякі результати. Цьогоріч студенти Вищого державного навчального закладу «Буковинський державний медичний університет» знову перемогли у номінації «Студенти вищих навчальних закладів ІІІ–ІV рівнів акредитації»,  отримавши дипломи за І та ІІ місць. Зокрема, перше місце посіла студентка першого курсу, 15 групи, медичного факультету № 2 Новиченко Юлія (науковий керівник доцент Шутак Л. Б.), а друге місце посіла студентка першого курсу, 28 групи, медичного факультету № 2 Хірська Поліна (науковий керівник доцент       Ткач А. В.). Студентів-переможців було нагороджено дипломами й цінними подарунками, а доцента кафедри суспільних наук та українознавства      Шутак Л. Б.  грамотою Чернівецької обласної державної адміністрації за пропагування української мови серед студентів і підготовку переможців обласного етапу Конкурсу. Тож привітаймо переможців та їхніх викладачів!

        Досвід людства упродовж тисячоліть переконливо доводить, що мова об’єднує народи в нації й зміцнює державу. Занепадає мова – зникає і нація. То ж розвиваймо й поглиблюймо свої знання задля самоствердження та зміцнення статусу державної мови і пам’ятаймо про тих людей, які віддали й продовжують віддавати свої  життя за рідну Україну й мову.

21 березня 2017 року кафедрою українознавства та латинської мови Національного фармацевтичного університету (м. Харків), яка є опорною з дисципліни «Українська мова (за професійним спрямуванням) з підготовки фахівців спеціальностей фармацевтичного напрямку, та кафедрою мовознавства Івано-Франківського національного медичного університету (м. Івано-Франківськ), яка є опорною з дисципліни «Українська мова (за професійним спрямуванням)» з підготовки фахівців спеціальностей медичного напрямку, було проведено семінар-нараду завідувачів кафедр української мови ДВНЗ медичного та фармацевтичного напряму «Змістове наповнення програм та забезпечення навчального процесу з дисципліни «Українська мова за професійним спрямуванням» та вибіркових мовних дисциплін».

У нараді взяли участь завідувач кафедри суспільних наук та українознавства професор Мойсей А.А., доценти Шутак Л.Б., Навчук Г.В., старший викладач Вилка Л.Я.

Під час семінару обговорювалися питання щодо проблем мовної підготовки іноземних студентів; йшлося також про змістове

наповнення та удосконалення програм із дисципліни «Українська мова за професійним спрямуванням» і вибіркових мовних дисциплін; методичне забезпечення викладання української мови для іноземних громадян; зміст, структуру та методичне забезпечення елективних курсів, що викладаються нині у вишах України медичного та фармацевтичного профілю. Особливу увагу звернено на викладання фахової мови у світлі нових мовних законопроектів; значення гуманітарних дисциплін в системі фахової підготовки студентів фармацевтичного та медичного напрямів; особливості формування реєстру вибіркових дисциплін, здатних забезпечувати  мовно-комунікативні компетенції майбутніх фахівців фармацевтичного та медичного профілів.  Фахівці різних навчальних закладів поділилися досвідом упровадження інформаційних та ІТ-технологій у процес викладання мовних дисциплін; особливостями тьюторського забезпечення дистанційних курсів; досвідом розробки і впровадження дистанційних курсів; особливостями формування комунікаційних умінь і навичок у здобувачів медичної та фармацевтичної освіти з урахування міжпредметної інтеграції при викладанні  курсів «Українська мова за професійним спрямуванням» і «Українська мова як іноземна» та вибіркових дисциплін.

У ході наради було прийнять низку рішень, які пропонуватимуться для розгляду ЦМК МОЗ України для подальшого вдосконалення викладання навчальних дисциплін мовознавчого спрямування у вишах медичного профілю.

16-17 березня 2017 року на базі Вінницького державного педагогічного університету ім. М.Коцюбинського відбувся ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «Українська мова», в якій взяли участь 77 студентів із 22 областей України. Вищий державний навчальний заклад України «Буковинський державний медичний університет» представляла студентка 15 групи І курсу медичного факультету №2, спеціальність «Медицина» Анастасія Кова

льчук (науковий керівник доцент кафедри суспільних наук та українознавства Шутак Л.Б.). Пройшовши непростий конкурсний відбір, адже олімпіада складалася з двох етапів: І тур – виконання письмових робіт і ІІ тур (усний) – виголошення публічного виступу на запропоновану тему, Анастасія Ковальчук стала переможцем олімпіади і нагороджена дипломом ІІІ ступеня. Тож привітаймо Анастасію й побажаємо подальших творчих успіхів і наукових звершень!

Студентка БДМУ посіла ІІ місце у Міжнародному конкурсі знавців української мови

     

 Цьогоріч серед переможців ІІІ (обласного) етапу згаданого Конкурсу – Сосній Крістіна, студентка 24 групи І курсу медичного факультету № 2, яка посіла почесне ІІ місце (керівник – доцент Г. В. Навчук).

      

Знаково, що нагородження переможців відбулося напередодні Дня Героїв Небесної Сотні – теперішнього символу незламності українського духу та прагнення до свободи. Варто зазначити, що з часу Революції Гідності Конкурс став, як мріяв Петро Яцик, «не лише змаганням на знання української мови, а чимось значущим».

   

  Сподіваємося, Сосній Крістіна гідно представить наш ВНЗ на фінальному (всеукраїнському) етапі та здобуде призове місце.

Відбулася презентація книги викладача БДМУ у Муніципальній бібліотеці ім. А. Добрянського

 

26 січня 2017 року в Муніципальній бібліотеці імені А. Добрянського відбулась презентація монографії  к. філол.. н., викладача кафедри суспільних наук та українознавства ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» Антоніни Аністратенко «Альтернативна історії в українській літературі» (2016).

 

Презентація наукового видання була приурочена до 60-річчя з д

ня народження знакового письменника з Буковини – Василя Кожелянка, творчість якого заклала підвалини альтернативної історії як специфічного жанру художньої прози в українській літературі. (ще додати одне, максимум 2 речення про книгу – розділи). Формат презентації включив демонстрацію трьох авторських відеоматеріалів, що містять унікальні фотознімки В. Кожелянка та культурних діячів з його оточення.

З вступним словом виступили: завідувач кафедри суспільних наук та українознавства, проф. Мойсей А. А., декан філологічного факультету ЧНУ ім. Ю. Федьковича, проф. Бунчук Б. І., проф. ЧНУ Мельничук Б. І., знана поетеса Буковини Севернюк Т.А.

Участь у презентації взяли письменник та редактор «Буковинського журналу» М. Я. Лазарук, журналісти В. Гринюк та Л. Черняк, співробітники бібліотеки БДМУ, Обласної наукової бібліотеки ім. М. Івасюка, працівники Краєзначого музею, Музею народної архітектури та побуту, викладачі кафедри суспільних наук та українознавства (Роман Л.А., Никифорук Т. М., Кайзер І.Я), , чернівчани, що цінують книги та слово.

Допомогла в підготовці заходу і виступила ведучою вечора директор Муніципальної бібліотеки ім. А. Добрянського Леся Ілярівна Щербанюк, завдяки якій наукова презентація перетворилася на часточку культурних Чернівців, де живуть люди та книги.

 

Вебінар у Чернівецькому обласному інституті післядипломної освіти. 

Від БДМУ взяли участь проф. Мойсей А. А. та доц. Зорій Н. І.

Упродовж 30 вересня – 1 жовтня на базі опорної кафедри українознавства і філософії Івано-Франківського національного медичного університету проходила нарада-семінар завідувачів та провідних викладачів гуманітарних кафедр МОЗ України, в якій узяв участь завідувач кафедри суспільних наук та українознавства БДМУ, професор Антоній Мойсей.

Під час семінару-наради Антоніна Аністратенко, викладач кафедри, представила присутнім науковий фаховий спільний українсько-румунський журнал «Актуальні питання суспільних наук та українознавства».

Учасники семінару обговорили актуальні проблеми викладання предметів гуманітарної складової. Завідувач кафедри українознавства та філософії професор Володимир Качкан розповів про здобутки і проблеми кафедри українознавства і філософії ІФНМУ, яка нещодавно відсвяткувала 20-ліття своєї діяльності. Також у роботі семінару-наради та в підготовці резолюції навчально-методичного заходу взяла участь перший проректор приймаючого ВНЗ професор Ганна Ерстенюк.

Після завершення роботи семінару, на запрошення Антонія Мойсея, 7 жовтня, Володимир Качкан відвідав кафедру суспільних наук та українознавства БДМУ з метою налагодження наукової співпраці гуманітарних кафедр та обміну досвідом.

24 серпня 2016 р. вся Україна та Буковина зокрема відзначили 25-річницю незалежності. Святкові заходи розпочалися з молебнів у храмах області. Урочистості продовжилися покладанням квітів до пам'ятника Тарасу Шевченку, що на Центральній площі Чернівців, після чого всіх учасників заходу було запрошено на Театральну площу міста, де продовжилося відзначення Дня незалежності України.

Привітання ЧТЕІ КНТЕУ. 2 червня 2016 року відбулось урочисте привітання професорсько-викладацького складу ЧТЕІ КНТЕУ з нагоди 50-річчя заснування цього ВНЗ України. У Чернівецькому обласному музично-драматичному театрі імені Ольги Кобилянської вітальне слово від ВДНЗ "Буковинський державний медичний університет" представили проректор з навчально-виховної роботи, доц. Ніна Іванівна Зорій та завідувач кафедри суспільних наук та українознавства, проф. Антоній Аркадійович Мойсей.

Науковий журнал БДМУ включено до

Переліку наукових фахових видань України 

Згідно з Наказом МОН України № 515 від 16 травня 2016 р. науковий спільний українсько-румунський журнал, який видається ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» та Сучавським університетом імені Штефана чел Маре «Актуальні питання суспільних наук та історії медицини» включено до Переліку фахових наукових видань України з історичних наук. Нагадаймо, що в 2013 р. під керівництвом ректора університету, професора Бойчука Т.М. (гол. редактор) та зав. кафедри суспільних наук, професора Мойсея А.А. (заст. головного редактора) було зареєстровано у Міністерстві юстиції України науковий журнал «Актуальні питання суспільних наук та історії медицини» (Свідоцтво про державну реєстрацію № 20497-10297 Р від 27.12.2013 – серія КВ). У 2014 р., згідно з підписаним Установчим договором між Буковинським державним медичним університетом та Сучавським університетом ім. Штефана чел Маре (Румунія) про спільне видання, статус журналу було визначено як «щоквартальний спільний українсько-румунський науковий журнал».

Відповідно до сучасних вимог щодо ефективної популяризації та з метою розповсюдження інформації про нове видання в наукових колах України та за кордоном, офіційний сайт журналу було розроблено 4-ма мовами – українською, російською, англійською та французькою. Виданню присвоєно міжнародні стандартні серійні номери (ISSN: 2311-9896 – для паперового формату та EISSN: 2411-6181 – для електронного).

До редакційної колегії журналу входять 2 академіка НАН України, 42 доктори наук, професори з 10-ти країн світу: Австрії, Іспанії, Канади, Нідерландів, Польщі, Респ. Молдови, Румунії, Сербії, України, Швейцарії (провідні фахівці з історичних, філософських, психологічних, філологічних наук та історії медицини).

На даний час надруковано 9 номерів журналу (2014 р. – № 1, 2, 3, 4; 2015 р. – № 1, 2, 3, 4; 2016 – №1), готується до друку наступний номер (2016. – № 2), присвячений історії медицини.

Всі номери журналу розміщені на сайті Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського, в бібліографічній базі даних Google Scholar, а також зареєстровано у 9-ти міжнародних наукометричних базах даних: eLibrary, OAJI та Socionet (Російська Федерація), Index Copernicus International (Польща), European Reference Index for the Humanities – ERIH Plus (Норвегія), Ulrichs Web-Global Serials Directory (CША), Index of Turkish Education (Туреччина), Infobase Index (Індія), Scientific Indexing Services (SIS).

Журнал також має два імпакт-фактори: Index Copernicus – 5,7 (ICV Value 2014) та Infobase Index – 2.8 (IBI Factor 2016).

Детальнішу інформацію можна знайти на сайті журналу http://apsnim.bsmu.edu.ua/

ВИКЛАДАЧІ КАФЕДРИ СУСПІЛЬНИХ НАУК ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У СЕМІНАРІ-НАРАДІ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОМУ МЕДУНІВЕРСИТЕТІ

У роботі Семінару-наради «Комплекс навчально-методичного забезпечення дисципліни «Українська (російська) мова як іноземна» у вищих навчальних закладах МОЗ України» узяли участь викладачі кафедри суспільних наук та українознавства, кандидати філологічних наук Аністратенко А.В., Роман Л.А.Семінар-нарада відбувся 19–20 травня 2016 року на базі опорної кафедри мовознавства ДВНЗ «Івано-Франківський національний медичний університет» з участю відповідальних за організацію викладання дисципліни «Українська (російська) мова як іноземна» у вищих навчальних закладах МОЗ України.

Основна мета семінару – клопотання до МОЗ із тим, аби впорядкувати та уніфікувати викладання дисципліни «Українська (російська) мова як іноземна», яка має чимало актуальних питань та які останнім часом постали особливо гостро. Серед них: невизначений статус дисципліни, історично обумовлені проблеми мовної політики в Україні, типові програми з дисципліни.

20 травня у рамках відзначення Дня науки в Україніна кафедрі суспільних наук та українознавства під егідою завідувача – д. істор. н. професора Мойсея А.А. спільно з викладачами кафедри було проведено круглий стіл на тему: «Здобутки та досягнення вчених БДМУ у розвитку медицини», на якому було заслухано доповіді співробітників про корифеїв наукових шкіл БДМУ.

Для студентів 2-го курсу групи 41 (факультет №3, спеціальність «Лікувальна справа») викладачем кафедри Роман Л.А. було проведено міні-лекцію на тему «Наука без кордонів», у якій було коротко висвітлено діяльність студентського наукового товариства університету, яке є гідним продовжувачем наукових традицій БДМУ.

Також на кафедрі організовано постійну виставку наукових праць співробітників, на якій представлені автореферати докторських та кандидатських дисертацій, колективні та авторські монографії з історії, філософії, української мови за професійним спрямуванням, а також 8 випусків міжнародного наукового фахового журналу «Актуальні питання суспільних наук та історії медицини».

„А над цвітом українська вишиванка цвіте”

Зараз – особливий час. Ми звертаємося до джерел народної творчості, народних традицій. І як радісно усвідомлювати, що вони сьогодні оновлювати, оживають, і, мабуть, чим більше ми їх будемо знати, тим життя наше буде радіснішим, духовно багатим.

Вишиванка – символ Батьківщини

Дзеркало народної душі,

В колисанці купані хвилини,

Світло і тривоги у вірші.

Українська вишиванка, як і українська пісня, є знаковим для нашої традиційної культури. Без любові до української пісні, без розуміння символіки української вишивки не станеш справжнім українцем, і, навіть, не зрозумієш українську душу.

З цієї нагоди кафедра суспільних наук та українознавства разом зі студентами І курсу медичного факультету №4 (спеціальність, „Медична психологія”) та студентами І і ІІ курсу коледжу БДМУ (спеціальність „Сестринська справа” та „Фармація”) провели круглий стіл на тему: „Вишиванка – вічна пісня барв і кольорів”. З вітальним словом виступили: проф. Мойсей А.А., заступник з виховної роботи доц. Петринич О.А., доц. Шутак Л.Б., Навчук Г.В., Ткач А.В., ст. викл. Потапова Л.Б. та викл. коледжу БДМУ Андрієць В.

Викладачі кафедри суспільних наук та українознавства і студенти

-стоматологи відвідали концерт у Обласній філармонії "Carmina Burana" та презентацію книги музичних творів Володимира Івасюка, приурочену до річниці з дня народження відомого композитора.

4 березня студентами 42 групи ІІ курсу та їхнім куратором викладем кафедри суспільних наук та українознавства Антофійчук Іриною Ярославівною був проведений круглий стіл до Дня Незалежності Республіки Гана.

Багато етнічних груп сучасної Гани сформувалися в результаті кількох послідовних хвиль міграцій. Деякі з них (акани) прийшли з півночі, інші (еве і га) — зі сходу. У XIV ст. фанті (одна з груп аканів) з'явилися на узбережжі, звідки було вигнане корінне населення. Невеликі ранні державні утворення аканів торгували і воювали, доки в XVII ст. могутні ашанті не здійснили експансію зі своєї столиці Кумасі, підкоряючи і об'єднуючи в конфедерацію державні утворення лісової зони.

До 1957 року Гана була колонією Великобританії, відомою під назвою Золотий Берег. 6 березня 1957 року була проголошена незалежна Республіка Гана, президентом якої став Кваме Нкрума. Республіка й однопартійна держава створена в 1960 році.

Значна кількість студентів з країн Африки навчається в БДМУ і будь-яка увага до їх традицій чи країни сприймається з вдячністю. Усі студенти із задоволенням доповідали та давали відповіді на питання, розповідали про свої міста та Республіки, порівнювали інформацію відповідно до України.

НАУКОВЦІ БДМУ ОБГОВРИЛИ АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ФІЛОЛОГІЇ ТА СОЦІАЛЬНО-ГУМАНІТАРНИХ НАУК

На кафедрах суспільних наук та українознавства, психології та соціології, іноземних мов15 і 17 лютого відбулися засідання секції «Актуальні питання філології та соціально-гуманітарних наук» 97-ї підсумкової наукової конференції професорсько-викладацького персоналу БДМУ.

Виступило 35 доповідачів із 37 запланованих (15 – по кафедрі суспільних наук та українознавства, 8 – по кафедрі психології та соціології та 14 – по кафедрі іноземних мов), з них: 7 – за матеріалами дисертаційних досліджень (І.І. Скрипник, А.В. Аністратенко, Л.А. Любіна, О.І. Павлюк, Л.В. Стегніцька, Л.І. Запоточна, С.В. Бронських), 25 – у руслі тем НДР кафедр та 3 – науковий пошук (викл. А.Ю. Томашевська й ін.).

Розглянуто мовні питання, зокрема медичного термінотворення; проблеми ціннісних орієнтацій, формування особистості, об’єктивного відтворення нашої історії; питання подання культури (особливо студентам-іноземним громадянам) з метою формування цілісного уявлення про українське суспільство й Україну. Доповідачам було поставлено понад 40 запитань та отримано на них ґрунтовні відповіді.

 

Мова – духовний скарб нації

Стало доброю традицією щорічно відзначати Міжнародний день рідної мови на кафедрі суспільних наук та українознавства.

    Відбулося свято і цього року. Старший викладач Вилка Л.Я. разом зі студентами-іноземними громадянами гр. № 43 ІІ курсу відзначили День рідної мови.

    Лідія Яківна зробила екскурс в історію походження і розвиток Міжнародного дня рідної мови, а студенти декламували напам’ять поезію, а на завершення виконали пісню про свою рідну мову.

    Завершили свято другокурсники словами Ліни Костенко:«Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову». Отож, треба любити, берегти та розвивати своє рідне слово, – підсумували іноземні студенти.

За ініціативою завідувача кафедри суспільних наук та українознавства Антонія Мойсея 

проведено круглий стіл на тему «Філософія та медицина», приурочений Всесвітньому дню філософії.

Відповідно до регламенту ЮНЕСКО з 2002 року в третій четвер листопада світова спільнота відзначає Всесвітній день філософії. Україна долучилась до святкування з 2006 року, коли вперше був проведений Міжнародний науковий симпозіум з нагоди Дня філософії.

Для лікарів, що проходять підготовку в клінічній ординатурі, слухачів дисципліни «Філософія медицини» було організовано зустріч з ветеранами кафедри професором Миколою Сидоренко та доцентом Володимиром Троянським, які акцентували увагу на становленні філософських дисциплін у БДМУ та усвідомленні ролі і значення філософії в сучасній науковій картині світу, формуванні поваги й толерантності до ідей вчених, науковців і мислителів.

Викладачі кафедри суспільних наук та українознавства Ігор Скакун та Богдана Манчул зазначили, що наразі важлива увага приділяється формуванню в студентів, клінічних ординаторів та аспірантів ціннісних, пізнавальних, етичних та естетичних складників професійної діяльності.

У БДМУ ВІДБУЛОСЯ УРОЧИСТЕ ВІДКРИТТЯ МІЖНАРОДНОГО КОНКУРСУ

На виконання Указу Президента України від 30 вересня 2010 року «Про Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді ім. Т.Г. Шевченка» у 2015-2016 н. р. відбудеться черговий VI Міжнародний мовно-літературний конкурс, який покликаний сприяти вихованню у його учасників почуття гордості за свій народ, любові до рідного краю, формувати готовність творити добрі справи задля рідної Батьківщини.

У зв’язку з цим на кафедрі суспільних наук та українознавства 2 жовтня 2015 року відбулися урочистості з нагоди початку VI Міжнародного мовно-літературного конкурсу. Студенти-медики декламували поезію Великого Кобзаря, згадували основні віхи його життя та творчості, демонстрували свої творчі здібності. Перший етап Конкурсу відбудеться на кафедрі суспільних наук та українознавства 15 жовтня 2015 року.

Усі бажаючі студенти можуть взяти в ньому участь й репрезентувати свої поетичні й літературознавчі здібності. 

Українознавство в системі вищої медичної освіти: колективна монографія / Кафедра суспільних наук та українознавства Буковинського державного медичного університету / За наук. редакцією А.А. Мойсея. - Чернівці: БДМУ, 2015. - 224 с.: іл. 

Феномен українознавства як системи науково-інтегрованих знань про Україну, її територію, природу, екологію, мову, як уні­версальний феномен буття і свідомості ет­нонації, суспільство і державу, матеріальну і духовну культуру, людину набуває дедалі більшої ваги в контексті пануючої кризи ціннісно-світоглядних засад, яка проявлялася у втраті моральних орієнтирі, зростанні девіан­т­ної поведінки, збільшенні розпорошеності і диференціації українського суспільства. Тому запропонована колективна монографія вида­ється цінним дослідженням цього феномену.

Новизна теми полягає в поєднанні істо­рико-культурологічних, антропологічних, фі­ло­софських, мовних та літературознавчих ас­пектів українознавства як цілісної системи знань, як цінності, у проблемах гуманітарної освіти в сучасних вищих навчальних закладах.

Запропонована монографія доволі ґрунтовно розглядає різні зрізи досліджень у галузі українознавства.

У першому розділі доволі глибоко проводиться аналіз історико-культурологічних аспектів українознавства на прикладі обрядів, діалектів, сакральних знаків українського народу.

У другому розділі по­даються філософські засади українознавства крізь призму лінгвістичного, методологічного, антропологічного, аксіологічного та філософсько-екологічного підходів до вивчення українознавства.

У третьому розділі автори наголошують на важливості мовної підготовки майбутніх медичних фахівців. Зокрема, проаналізовано стратегію навчання, формування мовленнєвої культури і ролі мови у державотворенні.

Четвертий розділ присвячений стану та перспективам викладання української мови як іноземної. Йдеться про становлення цієї нав­чальної дисципліни, розвиток мовної компе­тенції студентів-іноземців, їх адаптацію в ук­раїнському суспільстві. Останній розділ від­криває літературознавчий аспект україно­зна­вства. Йдеться про постмодерний літера­турний текст, письменницькі реакції на наці­онально-етичні зміни в картині світу українця тощо.

Загалом же гуманітарний складник розглядається через призму предметів, що формують знання про людину, суспільство, історію і культуру, моральні цінності.

Автори зробили ґрунтовний аналіз багато­аспектності українознавства в його світо­гляд­них, методологічних та соціальних напрямах, розкрили моральні, ціннісні, культурологічні, історичні та філософські зрізи цього складного феномену.

Мойсей А.А., Манчул Б. В.

 МОЙСЕЙ А., ТРОЯНСЬКИЙ В.,  МАНЧУЛ Б. «ФІЛОСОФІЯ» / А. МОЙСЕЙ, В. ТРОЯНСКИЙ, Б. МАНЧУЛ – ЧЕРНІВЦІ, 2015. – 224 С.

Завдання філософії як предмета полягає в тому, щоб не тільки ознайомити студентів з теоретичними позиціями та концепціями різ­них філософів, а й навчити мислити по-філо­софськи, адже філософія покликана розши­рювати кругозір, допомагати людині долати не тільки інтелектуальну, а й духовну обмеже­ність. Одним із основних завдань, яке поста­вили перед собою автори запропонованого навчально-методичного посібника, є конкретна допомога студентам в осмисленні традиційної та сучасної філософської проблематики, в ос­воєнні головних історико-філософських нап­рямів і підходів, у виробленні навичок і вміння користуватися першоджерелами й новітньою філософською літературою, без чого важко уявити процес осмисленого формування теоре­тичного світогляду.

Майбутні фахівці повинні бути готовими застосовувати отримані знання у професійній і суспільно-політичній діяльності, правильно оцінювати події, що відбуваються в державі й, відповідно до цього, робити свій політичний і особистісний вибір. Цьому завданню філософ­ської підготовки у вищих навчальних закладах цілком відповідає рецензований навчальний посібник. Зіставляючи різні думки і підходи, автори знайомлять читачів із дискусійними проблемами філософії, найактуальнішою сві­тоглядно-філософською проблематикою.

Двомовний посібник стане у пригоді вітчизняним студентам і студентам-іноземцям, які вивчають курс філософії у вищому нав­чальному закладі, сприяючи отриманню ними необхідних уявлень про умови суспільної життєдіяльності, про суть людського існу­вання, допоможе їм зорієнтуватись у складних, деколи заплутаних, проблемах сучасної со­ціальної і політичної ситуації. У доступній формі в ньому викладено весь необхідний програмний матеріал.

Структура посібника включає лекційний матеріал з основних тем, передбачених ти­повою програмою з філософії, а також проб­лемні завдання та тестові питання для само­перевірки й оцінки глибини засвоєння сту­дентами загального курсу філософії, а також короткий термінологічний словник.

У посібнику значне місце приділено з’ясу­ванню способів освоєння людиною світу, форм і методів його пізнання, закцентовано увагу на проблемному характері людських знань. Осо­бливу увагу приділено проблемам утверд­ження вселюдської перспективи розвитку, піднято проблему взаємозв'язку людини і світу на рубежі XXI століття.

Матеріал, викладений у посібнику, відпо­відає всім основним вимогам щодо навчально-методичної літератури. Посібник написано відповідно до  програми вивчення філософії у вищій школі.

Завдяки компактності посібника, чіткості й логічності викладеного в ньому матеріалу, він буде корисним як для аудиторної роботи зі студентами, так і для самостійного засвоєння курсу «Філософія».

Михайло МАРЧУК, Чернівецький національний університет імені Ю. Федьковича.

СТУДЕНТИ БДМУ ПЕРЕМОГЛИ

У МОВНО-ЛІТЕРАТУРНОМУ КОНКУРСІ

14 лютого 2015 року в Чернівцях було нагороджено переможців ІІІ (обласного) етапу V Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, що проводиться щороку з 1 жовтня по 10 березня з метою вшанування творчої спадщини Великого Кобзаря, виявлення обдарованої молоді, розвитку її потенціалу, виховання у неї поваги до мови і традицій свого народу, формування її світогляду й національної свідомості, виховання патріотизму.

З-поміж студентів ВНЗ IІІ – IV рівнів акредитації (негуманітарних спеціальностей) дипломом І ступеня нагороджено студентку 19 групи І курсу медичного факультету № 2 Анастасію Хмару, а її наукового керівника – доцента кафедри суспільних наук та українознавства Галину Василівну Навчук Подякою Департаменту освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації.

Дипломом ІІ ступеня відзначено студентку 17 групи І курсу медичного факультету № 2 Іванну Яремчук (науковий керівник – доцент кафедри суспільних наук та українознавства Алла Василівна Ткач).

Також варто зазначити, що студентка 2 групи медичного факультету № 1 Катерина Снігур (науковий керівник – доцент кафедри суспільних наук та українознавства Лариса Богданівна Шутак) посіла третє місце.

Серед студентів ВНЗ I – II рівнів акредитації (негуманітарного профілю) дипломом ІІІ ступеня нагороджено студентку Коледжу БДМУ Антоніну Оробець (науковий керівник – старший викладач кафедри суспільних наук та українознавства Лідія Борисівна Потапова).

Тож вітаємо переможців та бажаємо їм подальших творчих успіхів і нових досягнень!.. А також усвідомлення того, що світ починався зі слова, людина теж починається зі слова, і кожне слово, сказане й написане з любов’ю, зцілює, додає наснаги та засвідчує продовження свого роду й народу! Нехай у кожного в серці панує та велика любов до України, до історії свого народу, яку проніс через своє життя Т. Шевченко, бо і сьогодні він звертається до нас словами:

Свою Україну любіть,

Любіть її… Во время люте,

В останню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.

І тоді „на оновленій землі врага не буде, супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люди на землі”. Бо тільки „у своїй хаті – своя правда, і сила, і воля”.

Нещодавно відзначив 55-ий ювілей письменник та літературний критик, брендове обличчя сучасної української літератури Юрій Андрухович.

У рамках відзначення ювілею відбулася міні-лекція викладача кафедри суспільних наук та українознавства Антоніни Аністратенко про життєвий та творчий шлях Юрія Андруховича, з яким вона познайомила студентів-іноземних громадян. Крім того, викладач разом зі студентами відвідали виставку книг відомого письменника-перформера, що відбулася у Муніципальній бібліотеці ім. А. Добрянського. Натомість студенти-медики підготували кілька приємних несподіванок – декламували переклади віршів Юрія Андруховича англійською мовою. 

26 листопада 2014 р. вперше 

 у Буковинському державному медичному 

 університеті  був проведений студентський 

турнір з історії України

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

СУЧАСНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ФЕНОМЕНА УКРАЇНСТВА. З нагоди Всесвітнього дня науки на кафедрі суспільних наук та українознавства 12 листопада відбувся круглий стіл на тему: «Сучасні дослідження феномена українства».

У виступах викладачів наголошувалося на тому, що українознавство становить основу нашої національної освіти, тому осмислення феномена українства, незважаючи на значний доробок учених, є актуальним і нині, особливо на тлі останніх суспільно-політичних подій. Першочерговим же в цьому аспекті є звернення належної уваги на громадське й національно-патріотичне виховання у ВНЗ України, зокрема і медичних.

Наповнення українознавчим змістом усіх навчальних дисциплін, що викладаються у виші, а не лише суспільно-гуманітарних, поєднання навчання і виховання на мовному ґрунті є пріоритетними способами формування не просто високопрофесійних, конкурентоздатних фахівців, а насамперед національно свідомих громадян, справжніх патріотів своєї держави. Крім того, обʼєктивне подання історії України, її культурно-наукових здобутків студентам – іноземним громадянам створюватиме позитивний імідж нашій державі у світі.

Такі висновки зроблено за підсумками виконання викладачами кафедри комплексної НДР „Формування українознавства як цілісної системи знань‟ (2011 – 2015 рр.). 

ДИКТАНТ ЄДНОСТІ. Кожна епоха дарує людству нові винаходи і відкриття. Але найбільшим винаходом людства було письмо. Писемні знаки дали людям можливість зберегти істинне знання, адже саме завдяки написаному слову люди збагнули світ і своє місце в ньому.

У великому творчому процесі народжується мова людини, а з нею і найміцніше природне єднання – суспільство, народ. Нації без мови не існують, як не існують мови без націй, тому  вже традиційним стало відзначення Дня української писемності та мови, в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця. У рамках проведення Днів української писемності та мови на кафедрі суспільних наук та українознавства БДМУ студенти ІІ курсу 2 групи спеціальність «Фармація» (молодший спеціаліст(після 11 класу) та ІІ курсу 2 групи спеціальність «Фармація» (молодший спеціаліст(після 9 класу) взяли участь у Всеукраїнському радіодиктанті на тему: “Національному радіо-90”, який зініційовано Національною радіокомпанією України

Випуск БДМУ 2014

День вишиванки

200-ЛІТТЯ ШЕВЧЕНКА. 7 березня 2014 р. у палаці «Академічний» викладачем кафедри суспільних наук та українознавства Роман Л. А. було проведено пленарну лекцію «Тарас Шевченко – майстер пензля і слова», присвячену 200-річчю з дня народження великого Кобзаря. На початку лекції з вітальним словом до всіх присутніх звернулися завідувач кафедри суспільних наук та українознавства д. іст. наук Мойсей А. А. та проректор з науково-педагогічної роботи і виховання, доцент Зорій Н.І.

На лекції були запрошені також викладачі кафедри суспільних наук та українознавства, вітчизняні й іноземні студенти 1-2 курсів спеціальності «Лікувальна справа» і «Стоматологія». Всі присутні мали нагоду послухати про нелегкий життєвий і творчий шлях Т.Шевченка й отримати насолоду від перегляду презентації картин великого Майстра слова і пензля. 

200-ЛІТТЯ ШЕВЧЕНКА. В історії кожної нації є імена, які вона свято береже в пам’яті, з великою любов’ю та повагою передає з покоління в покоління. Таким для українців є Тарас Шевченко – велика і невмируща слава українського народу.

6 березня на філологічному факультеті Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбувся конкурс читців української поезії, присвячений 200-річчю з дня народження Тараса Григоровича Шевченка, у якому взяли участь 42 учасники.

У цьому конкурсі студентка ІІ курсу медичного факультету № 1 Буковинського державного медичного університету Олександра Кордунян вразила аудиторію своєю майстерністю, щирістю почуттів і силою слова та посіла почесне ІІ місце. Студентку до участі у конкурсі підготували в. о. завідувача кафедри суспільних наук та українознавства, доктор історичних наук Антоній Мойсей та старший викладач Лідія Потапова.

БДМУ гідно представили також студенти медичного факультету №3 Міра Шанкер (ІІ курс), Ішрак Аднан (ІІ курс) та Алі Абу Заїд (І курс), які з глибокими почуттями зуміли передати невмирущі рядки Великого Генія.

ДО 200-ЛІТТЯ ШЕВЧЕНКА. 5 березня 2014 р. на кафедрі суспільних наук та українознавства було проведено захід “Рідне Шевченкове слово”, присвячений 200-річчю з дня народження великого Кобзаря.

З вітальним словом до всіх присутніх звернулися в.о. завідувача кафедри суспільних наук та українознавства д. істор. наук Антоній Мойсей, головний куратор медичного факультету №3 Микола Гарас, асистент кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб, старший викладач Лідія Вилка.

У святі взяли участь студенти 1 і 2 курсів медичного факультету №3: Амер Сохаїл Соланкі, Німіша Раут, Арам Валартхан, Картавія Пател, Пандія Бхарат, Атхуна Радж, Срутхі Суреш, Девеш Кашіяп, Віранг Пател, Кусай Мохамед, Алі Насер Алі, Ярослав Скоробогач, Аміт Кумар, Ратход Наїтік, Ішрак Аднан, Наяк Равіндер, Свалеха Парвін, Мруду Маквана, Гаріма Томар, Еджіман Едмунд, Доче Соломон, Аму Ні-Аму Архімідес, Адженім Річард, Аддо Емануель, Амоах Нана, Асаре Джесіка, Бонто Міхаель, Джітху, Тімоті Джой, Пріссіліа Джейк, Левіс Келія Марі.

Студенти із задоволенням декламували поезії Т.Шевченка українською, арабською, італійською, французькою мовами і мовою хінді. Колориту додали студенти-ганійці, які заспівали пісню англійською мовою. Життєствердною кодою прозвучали слова “Слава Україні! Хай живе Шевченкове слово! Хай живе Українська мова!”

ДО 200-ЛІТТЯ КОБЗАРЯ. Викладачі кафедри суспільних наук та українознавства БДМУ разом зі студентами фармацевтичного, медичного № 1 та 2 факультетів 5 березня 2014 р. провели круглий стіл “Шевченко – вчора, сьогодні, завтра”.

З вітальним словом до всіх присутніх звернулася проректор з науково-педагогічної роботи та виховання Ніна Зорій, яка підкреслила те, що саме в Шевченківські дні в БДМУ започатковано традицію проведення міжфакультетських круглих столів та дискусій, які торкаються літературно-мистецької тематики. До слів вітання долучився в. о. завідувача кафедри суспільних наук та українознавства, д. істор. н. Антоній Мойсей.

Про творчість Тараса Шевченка розповіли доценти кафедри Лариса Шутак, Галина Навчук, Алла Ткач, також в дискусії брали участь студенти фармацевтичного факультету (Кривецька Стефанія, Штепа Алла); медичного факультету №1 (Лукашук Катерина, Гуменна Марина, Книш Іоанна, Пилипко Яніна, Андрусяк Діана); медичного факультету №2 (Бай Катерина, Токар Петро, Кобевка Валерія, Бариський Андрій, Закрутько Анна).

НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ. Щорічно 29 січня Україна вшановує пам’ять героїв Крут. У цей день у 1918 році на залізничній станції Крути відбувся бій, між 4-5 тисячною армією більшовиків М. Муравйова та загоном київських студентів і бійців вільного козацтва, що тривав 5 годин.З цієї нагоди 29 січня кафедрою суспільних наук та українознавства Буковинського державного медичного університету було проведено "круглий стіл" зі студентами 9, 10 груп медичного факультету №1 “Пам’яті тридцяти”, у якому взяли участь доктор історичних наук, в. о. зав. кафедри Антоній Мойсей та старший викладач Лідія Потапова.З промовою звернулася до студентів проректор з науково-педагогічної роботи та виховання Ніна Зорій, яка наголосила на виховному аспекті цього заходу.

В БДМУ обговорено питання наукової співпраці з медичними ВНЗ РумуніїМІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ. 17 жовтня відбулася дружня зустріч професора Тараса Бойчука, ректора БДМУ з пані Елеонорою Молдован, Генеральним консулом Румунії в Чернівцях. Під час зустрічі обговорено питання стосовно співпраці Буковинського державного медичного університету з вищими медичними навчальними закладами Румунії.Було оговорено питання науково-практичної співпраці, академічних обмінів, створення спільних наукових проектів, питання обміну науковою та педагогічною інформацією.

“БДМУ завжди відкритий для науково-практичної та творчої співпраці. Тому ми щиро вдячні Вам, пані Елеоноро, за сприяння у нашій подальшій кооперації з вищими медичними навчальними закладами Румунії, що тільки підвищить якість надання освітніх послуг в медичній галузі як БДМУ так і наших вузів-партнерів у Румунії,” – зазначив на зустрічі професор Тарас Бойчук, ректор університету.

Зазначимо, що на сьогодні Буковинський державний медичний університет уже співпрацює з Університетом медицини і фармації ім. Г.Т. Попа, (м. Ясси) та Сучавським університетом “Штефан чел Маре” (м.Сучава) у рамках Буковинського університетського консорціуму.

Феномен українського козацтваНАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ. У Буковинському державному медичному університеті до Дня українського козацтва проведено низку заходів. Зокрема, організовано круглий стіл на тему “Феномен українського козацтва”, який був проведений 14 жовтня у філії Обласної наукової бібліотеки ім. М.Івасюка.

Співробітники кафедри суспільних наук та українознавства доцент Лариса Шутак зі студентами І курсу медичного факультету № 2 та викладач Ігор Скакун разом зі студентами І курсу медичного факультету № 1 ознайомились з новими літературними надбаннями, присвяченими козацькій тематиці та провели пізнавальну дискусію щодо питань історії козацтва.

“Козацька доба відіграє важливу роль в історії України. Героїчна національно-визвольна війна, демократичні державотворчі цінності, козацька мужність та відвага, неповторні культурні традиції – усі ці аспекти є гордістю українців, взірцем для наслідування та натхненням для нових звершень,” – зазначає Лариса Шутак, доцент кафедри суспільних наук та українознавства БДМУ.

Також завідувачем кафедри суспільних наук та українознавства доктором історичних наук Мойсеєм А.А. та старшим викладачем Потаповою Л.Б. було проведено низку заходів: 14,15,16 жовтня 2013 року студентам І курсу медичного факультету №4 та студентам ІІ курсу сестринсько-фармацевтичного відділення коледжу були прочитані міні-лекції на тему: “Вірність традиціям українського козацтва”. Зі студентами 3 групи, І курсу медичного факультету №1 було проведено круглий стіл на тему: “Козацька культура”, а також демонструвався науково-документальний фільм: “Козаки”.

 

Студенти БДМУ відзначили День української писемності та мови

Детальніше читайте за посиланням 

Уже стало доброю традицією на кафедрі суспільних наук та українознавства Буковинського державного медичного університету відзначати День української писемності та мови, проводячи літературно-мистецькі читання. Так, цьогоріч напередодні свята студенти-першокурсники підготували надзвичайно теплий, щирий і змістовний захід “І мова лине крізь віки…”

95 років Буковинського віча

ІСТОРИЧНИЙ ЕКСКУРС. У рамках святкування 95 річниці Буковинського віче та 70 річниці БДМУ з ініціативи завідувача кафедри суспільних наук та українознавства доктора історичних наук, доцента Антонія Мойсея на кафедрі проведено круглий стіл “БДМУ та його роль в історії Буковини” для студентів ІІ курсу стоматологічного та І курсу фармацевтичного факультетів, а також медичних факультетів №1 та №2.

 

У ході проведення круглого столу було переглянуто відео-презентацію “Буковинське віче: екскурс в історію” та прочитано міні-лекцію “Історія БДМУ та його роль в історії Буковини”, яку підготував доцент Володимир Троянський.

Зі вступним словом до присутніх звернувся завідувач кафедри Мойсей А.А., який зокрема зазначив, що роль Буковинського віча у становленні Буковини у складі України важко переоцінити. Це була спроба об’єднання українців Буковини з ЗУНР (м. Львів), що стало важливим кроком у становленні засад української державності.

 ЗНАКОВА ПОДІЯ. 3 листопада у Чернівцях на Центральній площі більше 10 тисяч буковинців відзначили знаменну подію – 95 річницю Буковинського віча. На Центральній площі на велику народну раду зійшлися жителі міста та області, представники підприємств, закладів, установ, організацій.

Від Буковинського державного медичного університету участь у зібранні взяли професор Тарас Бойчук, ректор університету, представники ректорату, деканатів, кафедр, профкому та студенти.

“Нам, буковинцям, Європа, її стандарти життя близькі та зрозумілі, оскільки Європа завжди була в кожному з нас. Тому наш голос на підтримку європейської інтеграції України має прозвучати так само голосно і вагомо, як і голоси наших прадідів на користь єднання з Великою Україною 95 років тому, - наголосив під час виступу Михайло Папієв, Голова Чернівецької ОДА. – Як і майже століття тому ми, буковинці, а слідом за нами і вся Україна, маємо виявити свою суверенну волю та твердо сказати: Україні бути в Європі, а Європі бути в Україні! На те ми маємо усі підстави”.

 

 В БДМУ відзначили День працівників освіти

УРОЧИСТОСТІ. 3 жовтня в Буковинському державному медичному університеті відбулися урочистості з нагодиДня працівників освіти.

З вітальним словом до присутніх звернувся професор Тарас Бойчук, ректор університету, який щиро подякував професорсько-викладацькому складу за їхню професійну та наполегливу працю та побажав нових здобутків на ниві вищої медичної освіти України.

До слів вітання також долучилися представники обласної та міської влади:

Микола Борець, керуючий справами Чернівецької обласної ради; Іван Тріска, Заступник начальника управління ресурсного та організаційного забезпечення і контролю Департаменту охорони здоров’я Чернівецької облдержадміністрації; Олександр Паскар, заступник Чернівецького міського голови з питань діяльності виконавчих органів; Василина Малишевська, начальник управління освіти Чернівецької міської ради.

Також уже традиційно, Студентська рада БДМУ визначила (за результатами студентського опитування) кращих викладачів. Ними цьогоріч стали: професор кафедри інфекційних хвороб та епідеміології – Андрій Сокол, доцент кафедри анатомії людини ім. М.Г Туркевича – Наталія Гузік, асистент кафедри фізіології ім. Я.Д. Кіршенблата – Віктор Гордієнко, доцент кафедри фармації – Олександра Горошко та асистент кафедри мікробіології та вірусології – Іван Бурденюк. Дипломи кращим наставникам вручили Василь Мосійчук, голова Студентської ради БДМУ та представники студентського самоврядування факультетів. Представники всіх факультетів презентували поетичні вітання для своїх кураторів.

Зі святом своїх наставників привітали студенти Буковинського державного медичного університету, артисти палацу “Академічний”. Чудові мистецькі номери подарували викладачам учасники Народного аматорського ансамблю пісні і танцю “Трембіта”, тріо палацу “Академічний”, новостворений сікстет “Musics”, квінтет “Академічний”, гості свята – учасники вокальної студії “Шарм”. Вперше перед такою шанованою публікою виступили студенти-першокурсники – переможці “Балу знайомств-2013”. Також студенти порадували глядачів гумористичними мініатюрами із життя університету “Студент – викладач”.

Від імені ректорату приєднуємося до привітань та бажаємо Вам, шановні викладачі Буковинського державного медичного університету, здоров’я, добробуту, нехай завжди зігріває Ваші душі щира вдячність ваших вихованців.

 

В БДМУ стартував конкурс студентських наукових робіт “Мій Шевченко”.

НАЦІОНАЛЬНЕ ВИХОВАННЯ. У рамках відзначення у 2014 році 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка та відповідно до наказу Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації “Про проведення ІV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т.Г. Шевченка” на кафедрі суспільних наук та українознавства було проведено ІІ етап Конкурсу для студентів І-ІІ курсів медичних факультетів №1,2,4, фармацевтичного та стоматологічного факультетів.

Крім того, стартував конкурс студентських наукових робіт “Мій Шевченко”, приурочений 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка, який має на меті виховання в молодого покоління гордості за свій народ, любов до рідного краю, формування готовності творити добрі справи задля рідної батьківщини, заможної повноправної і невіддільної від світового розвитку країни. За результатами конкурсу кращі наукові роботи будуть опубліковані у Всеукраїнському медичному журналі молодих учених “Хист”.

День визволення України від фашистських загарбників

НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ. З метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу українського народу у Другій світовій війні 28 жовтня 2013 року установлено в Україні День визволення України від фашистських загарбників.З цієї нагоди та з ініціативи доцента Антонія Мойсея, завідувача кафедри суспільних наук та українознавства та доцентами Ларисою Шутак, Галиною Навчук, старшим викладачем Лідією Потаповою 28 жовтня 2013 року було проведено низку заходів: кругли столи на тему: “Вічна пам’ять визволителям української землі, полеглим на полі битви. Честь і слава живим героям” зі студентами 3 групи, І курсу, медичного факультету №1, зі студентами 4 групи, стоматологічного та 5 групи фармацевтичного факультетів і студентами 29 групи І курсу, медичного факультету №3 та 23 групи медичного факультету №2.

ПАМ’ЯТАЄМО. Сьогодні, 28 жовтня, вся Україна відзначає 69-ту річницю визволення від німецько-фашистських загарбників. З цієї нагоди на Соборній площі м. Чернівці відбулося покладання квітів до обеліску “Перемога”. Вшанувати героїчний подвиг українського народу прийшли ветерани, керівники області та міста, представники громадських організацій, учнівської та студентської молоді.

Від Буковинського державного медичного університету вшанувати пам'ять та покласти квіти до підніжжя монументу прийшли професор Тарас Бойчук, ректор університету, представники ректорату та профкому, викладачі та студенти.